Jaki rodzaj korony powinno się zastosować w moim przypadku?

Home / FAQ / Jaki rodzaj korony powinno się zastosować w moim przypadku?

Jaki rodzaj korony powinno się zastosować w moim przypadku?

In

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej (trzon korony stanowi metal, na który nałożona jest porcelana w odpowiednio dobranym kolorze do zębów pacjenta) – najczęściej stosowany rodzaj koron ze względu na bardzo dobrą wytrzymałość, odpowiednią estetykę i przystępną cenę. Ten rodzaj koron doskonale sprawdza się w odcinku bocznym, ze względu na wytrzymałość metalu. Nie ma przeciwwskazań do stosowania takich uzupełnień w odcinku przednim jednak należy pamiętać, że ze względu na podbudowę wykonaną z metalu korona nie będzie miała przezierności jak naturalny ząb.

Aby poprawić estetykę tego typu koron stosuje się tzw. margines porcelanowy – metal kończy się ok. 1-2 mm od brzegu, a zastępuje go margines wzmocnionej porcelany.

Korony porcelanowe na podbudowie ze złota – mają podobne cechy do korony na podbudowie metalowej. Należy jednak pamiętać, że złoto jako szlachetny metal nie daje zjawiska wędrówki jonów w jamie ustnej. Dodatkowo jest materiałem biozgodnym co powoduje działanie bakteriostatyczne, tym samym zmniejsza możliwość powstawania próchnicy wtórnej. Stopy złota są bardziej plastyczne od stopów metali co korzystniej wpływa na rozkład sił  mechanicznych w jamie ustnej. Estetyka tych koron jest lepsza niż na podbudowie metalowej, ale ustępuje estetyce koron pełno ceramicznych.

Ten typ koron zalecany jest pacjentom, których ząb jest mocno zmieszczony poddziąsłowo aby zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy wtórnej.

Korony pełno ceramiczne – najbardziej estetyczna forma koron. zalecana do odbudowy odcinka przedniego. Brak podbudowy metalowej powoduje bardzo wysoką estetykę takich koron, ich przezierność jest zbliżona do naturalnej przezierności zęba. Ten typ koron najczęściej podbudowany jest tlenkiem cyrkonu  co daje im ogromną wytrzymałość. Dodatkową zaletą tego materiału jest bardzo duża bioz godność. Tlenek cyrkonu nie drażni tkanek i nie uczula pacjenta.

Są to bardzo trwałe uzupełnienia protetyczne, mogące znajdować się w jamie ustnej bardzo wiele lat, bez utraty swoich właściwości i estetyki.

Korony tymczasowe – jest to typ uzupełnienia protetycznego, stosowanego podczas wykonywania ostatecznej pracy protetycznej. W naszej klinice Dental Plaza, każdemu pacjentowi przygotowywanemu do osadzenia prac protetycznych zakładamy takie korony w celu zabezpieczenia oszlifowanego zęba. Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego spełnia funkcję ochronną i utrzymującą poprawną estetykę, do czasu zacementowania koron ostatecznych, idealnie odwzorowujących warunki zgryzowe i anatomiczne zęba.