Jak wygląda przygotowanie zęba do założenia korony protetycznej w gabinecie stomatologicznym?

Home / FAQ / Jak wygląda przygotowanie zęba do założenia korony protetycznej w gabinecie stomatologicznym?

Jak wygląda przygotowanie zęba do założenia korony protetycznej w gabinecie stomatologicznym?

In

Zabieg wykonania korony protetycznej z reguły mieści się w czterech wizytach, chociaż czasami niektóre kroki są pomijane.

Wizyta pierwsza – diagnostyka pacjenta i ocena stanu zęba, na który ma zostać zacementowana korona. Lekarz ocenia stan zęba, ubytek jego tkanek twardych oraz zdjęcie RTG. Czasami ząb zniszczony jest tak bardzo, że wymaga leczenia kanałowego oraz umieszczenia wkładu koronowo- korzeniowego, a na nim korony. Po dokładnej diagnostyce lekarz przedstawia pacjentowi możliwości leczenia i ich koszty, zaznaczając która opcja jest w jego przypadku najlepsza. W naszej Klinice Dental Plaza ostateczną decyzję zawsze podejmuje pacjent po uzyskaniu wyczerpujących informacji na temat leczenia.

Wizyta druga – szlifowanie zęba pod koronę. Ząb musi być oszlifowany ze wszystkich stron na grubość ok 2 mm, ponieważ tej grubości są ściany korony. Jeżeli ząb nie jest martwy ( leczony kanałowo) szlifowanie odbywa się w znieczuleniu i jest całkowicie niebolesne.

Nastpnym krokiem na tej wizycie jest pobranie wycisków , które oddają  pełne odwzorowanie miejsca przygotowywanego pod prace protetyczne, a także pozostałych zębów obu łuków zębowych – jest to pełna informacja potrzebna technikowi dentystycznemu, który stworzy koronę w labolatorium.

W klinice Dental Plaza każdy oszlifowany ząb zabezpieczmy koroną tymczasową, aby chronić go przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego, jak wysokie i niskie temperatury czy działanie kwasów.

Ostatnim punktem tej wizyty jest dobór koloru korony. Najczęściej to lekarz sugeruje  najbardziej odpowiedni kolor, oczywiście nigdy nie narzucając swojej woli. Ostateczna decyzja zawsze należy do pacjenta, który wraz z lekarzem w pełni uczestniczy w wyborze barwy zęba.

Kolor zapisywany jest w karcie pacjenta i w protokole zgody na leczenie.

Wizyta trzecia – przymiarka korony. Jeśli chodzi o pojedyncze korony bardzo rzadko stosuje się ten punkt pracy. najczęsciej tego typu wizyty przeprowadzamy,kiedy chcemy okoronować kilka zębów na raz lub podczas wykonywania mostów protetycznych.

Wizyta czwarta – ostateczna przymiarka i zacementowanie korony. Lekarz dokonuje analizy szczelności brzegów korony, określa czy punkty styczne z sąsiednimi zębami są prawidłowo dopasowane i czy zgadzają się kontakty zgryzowe z zębami przeciwstawnymi. Pacjent także ma prawo do oceny pracy protetycznej. Jeśli nic nie budzi zastrzeżeń obu stron korone cementuje się na zębie. Leczenie dobiega końca.