Co to jest most protetyczny?

Home / FAQ / Co to jest most protetyczny?

Co to jest most protetyczny?

In

Most protetyczny jest to rodzaj uzupełnienia, pozwalającego na odbudowę braków zębowych przy wykorzystaniu zębów własnych pacjenta. Most zbudowany jest z przęsła – zębów sztucznych zastępujących braki oraz filarów, czyli zębów sąsiednich, oszlifowanych i okoronowanych.

Most jest stałym uzupełnieniem protetycznym, czyli po zacementowaniu go w gabinecie stomatologicznym pacjent nie musi go wyjmować z jamy ustnej, jak to jest w przypadku użytkowania protez. Dodatkowo most przenosi siły żucia na ozębną zębów filarowych – co jest niezwykle ważne z punku widzenia anatomicznego i klinicznego jednocześnie dając pacjentowi ogromny komfort jedzenia i mówienia bez odczuwania różnicy w stosunku do własnych zębów. Kolejną zaletą jest bardzo duża estetyka takich uzupełnień protetycznych, doskonale współgrająca z kolorem i kształtem zębów naturalnych.

Można wyróżnić kilka rodzajów mostów protetycznych – w zależności od tego, jakie korony zostały użyte do ich wykonania – mosty porcelanowe na podbudowie metalowej lub złotej, mosty pełno ceramiczne, mosty tymczasowe, mosty na implantach – gdzie filarami nie są zęby własne a implanty.

Aby określić długość mostu stosujemy odpowiedni opis. Każda korona mostu (filarowa i w przęśle) oznaczana jest jako punkt. Przykładowo brak jednego zęba jest określany jako most trzypunktowy – dwie korony filarowe i jedna w przęśle.

Wykonanie mostu jest bardzo zbliżone do wykonania koron protetycznych (zachęcamy do przeczytania odpowiedzi na pytanie: Jak wygląda przygotowanie zęba do założenia korony protetycznej w gabinecie stomatologicznym?), przy czym na danej wizycie oszlifowujemy wszystkie zęby filarowe oraz wykonujemy most tymczasowy je zabezpieczający. Jeżeli zęby filarowe wymagają wzmocnienia ich wkładami koronowo-korzeniowymi i nie ma przeciwwskazań do ich zastosowania, jak najbardziej możemy wykonać taki zabieg.