9 błędów, które popełniamy myjąc zęby.


Blog stomatologiczny

1. Stosujemy niewłaściwą dla naszych potrzeb szczoteczkę

Do wyboru mamy bardzo wiele szczoteczek do zębów. Najbardziej pomogą nam w codziennej higienie szczoteczki elektryczne i soniczne, ze względu na wykonywane przez nich ruchy. Jeśli jesteśmy użytkownikami szczoteczek manualnych, pamiętajmy, że najlepsza szczoteczka dla pacjentów, którzy nie mają problemu nadwrażliwości czy chorób dziąseł to taka o średniej twardości włosia. Osoby, które zmagają się z powyższymi dolegliwościami powinny wybrać miękką szczoteczkę. Unikajmy szczotek o twardym włosiu, aby nie uszkodzić struktury szkliwa.

2. Myjemy zęby za krótko i niedokładnie

Podczas szczotkowania musimy pamiętać, żeby wyszczotkować wszystkie powierzchnie naszych zębów. optymalny czas na wykonanie tej czynności dokładnie to 2 minuty.

3. Nie pamiętamy o wyszczotkowaniu języka

Po wyszczotkowaniu zębów, pamiętajmy o umyciu języka, który, ze względu na jego strukturę jest idealnym podłożem do zalegania resztek i bakterii. Język możemy umyć stosując naszą szczoteczkę do zębów lub specjalnych czyścików do języka dostępnych w aptekach i drogeriach.

stomatolog-gdansk-mediraty

4. Nie wykonujemy masażu dziąseł

Poza wyszczotkowaniem zębów powinniśmy pamiętać o masażu dziąseł, który wykonamy szczoteczką. Dzięki temu poprawimy ich ukrwienie i odżywienie bardzo delikatnych brodawek dziąsłowych. Aby dowiedzieć się jak wykonać taki masaż prawidłowo, najlepiej zapytać swojego dentystę podczas wizyty.

5. Używamy zbyt dużej siły podczas szczotkowania

Aby prawidłowo wyszczotkować zęby musimy pamiętać o stosowaniu prawidłowej techniki a nie siły. Zbyt duży nacisk może spowodować uszkodzenie szkliwa, co wiąże się z osłabieniem zębów i narażeniem ich na powstawanie próchnicy.

6. Stosujemy za dużo pasty

Do prawidłowego wyszczotkowania zębów wystarczy ilość pasty o wielkości ziarna grochu. W pastach znajdziemy składniki o właściwościach ściernych, które w za dużej ilości mogą spowodować uszkodzenie szkliwa, poza tym pasty do zębów często się mocno pienią, co nam przeszkadza i dlatego kończymy mycie zębów zbyt szybko, przez co zęby są niedokładnie wyszczotkowane.

mycie-zebow-dental-plaza-za-duzo-pasty

7. Nie pamiętamy o prawidłowej higienie naszej szczoteczki

Szczoteczka do zębów, o którą nie zadbamy w odpowiedni sposób jest siedliskiem brudu i bakterii. Pamiętajmy o dokładnym wypłukaniu szczoteczki przed i po każdym myciu. Nie przechowujmy mokrych szczoteczek w szczelnie zamykanych opakowaniach. Od czasu do czasu warto przepłukać szczoteczkę wrzątkiem. Jeśli wybieramy się w podróż szczotkę powinniśmy zabezpieczyć specjalnie przystosowaną osłonką na włosie. I co najważniejsze, nie pożyczajmy nikomu swojej szczotki ponieważ próchnica jest chorobą zakaźną i w taki sposób możemy się łatwo zarazić.

8. Zbyt rzadko wymieniamy szczoteczkę do zębów

Szczoteczkę do zębów powinniśmy zmieniać minimum raz na 3 miesiące, jeżeli jednak zauważymy, że włosie jest powyginane i nie udaje nam się wyczyścić zębów prawidłowo to musimy ją wymienić szybciej. Ważna jest także wymiana szczotki po każdym przeziębieniu czy infekcji gardła czy zatok, ze względu na wzmożoną ilość bakterii pozostających na szczoteczce. Dobrze jest sięgnąć po nową szczoteczkę po wykonaniu profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym.

9. Myjemy zęby od razu po jedzeniu i picu (kwasy w jedzeniu i napojach)

Mycie zębów od razu po jedzeniu jest jednym z częstszych błędów przez nas popełnianych. W jamie ustach naturalne pH wynosi ok. 7, a podczas spożywania posiłków może spaść nawet do 2,5 ze względu na występowanie kwasów w pożywieniu. Kiedy myjemy zęby zaraz po posiłku wcieramy kwasy w zęby powodując demineralizację szkliwa i zwiększenie podatności na próchnicę. Najlepiej odczekać ok 30 minut po jedzeniu, wtedy wydzielana ślina zneutralizuje pH w jamie ustnej do prawidłowego poziomu.